#TerazPasFan: Marcin Tytko – Grając w “nogę” bez nogi

Czym jest Amp Futbol? Sportem dla osób z niepełnosprawnością? Tak, ale przede wszystkim sportem dla prawdziwych twardzieli. Moje serce bije dla nich z podziwem od pierwszego spotkania, gdy zobaczyłem ich siłę, optymizm i pełny profesjonalizm  – pisze na Terazpasy.pl Marcin Tytko , były koordynator Fanklubu „Sprawni z Cracovią”.

Marcin ‘Shadow” Tytko

W ostatnich dniach emocjonujemy się tym, że Reprezentacja Polski w Piłce nożnej rozgrywa mecze w eliminacja do Mistrzostw Świata. Oklaskujemy kolejne gole Roberta Lewandowskiego oraz innych gwiazd polskiej piłki nożnej. 

A tymczasem jakby w cieniu są zawodnicy, których zna niewielu, o których sukcesach pisze się i mówi zdecydowanie mniej. Mimo wszystko robią swoje i walczą o najwyższe cele. Mowa tu o zawodnikach Reprezentacji Polski w AMP Futbolu. 

Przed naszymi reprezentantami kolejne wielkie wydarzenie… 12 września o 18:00 rozpoczną swój występ w Mistrzostwach Europy. W tym roku Euro będzie rozgrywane w Krakowie, a start tych rozgrywek odbędzie się na naszej Ziemi Świętej. 

Na poprzednim Euro Reprezentacja Polski w Amp Futbolu zajęła trzecie miejsce. Należy też zwrócić uwagę, że w rozgrywanym od 2012 roku prestiżowym turnieju Amp Futbol Cup nasza drużyna zawsze była na podium, a w 2019 roku sięgnęła po złote medale. 

Krakow, Polska 05.09.2021, Trening Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy w AMP Fiutbolu Krakow 2021 Fot. Marcin Tytko / Media Pictures

Jak rozgrywane są mecze w Amp Futbolu? Jest kilka różnic, przede wszystkim zawodnicy poruszają się o kulach – są to zawodnicy po amputacji jednostronnej kończyny dolnej. Boisko jest mniejsze niż to tradycyjne – 55-70 m długości i 30-60 m szerokości. Pole karne ma wymiary 10 x 6 m. Karne wykonuje się z odległości 7 m. Sama bramka ma 2,2 m wysokości i 5 m szerokości. Drużyna składa się z 6 zawodników plus bramkarz. Czy zatem i bramkarz porusza się o kulach, otóż nie. Bramkarzem w Amp Futbolu może być osoba po jednostronnej amputacji kończyny górnej lub ze znacznym jej uszkodzeniem. 

Czym jest Amp Futbol? Sportem dla osób z niepełnosprawnością? Tak, ale przede wszystkim sportem dla prawdziwych twardzieli. Kto z Was choć raz miał jakiś poważniejszy uraz nogi wie, że poruszanie się o kulach nie należy do najprostszych, a co tu mówić o bieganiu. A zawodnicy na pełnym gazie niekiedy wręcz “latają” po boisku przez 2 x 25 minut (z 10. minutami przerwy).

Krakow, Polska 05.09.2021, Trening Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy w AMP Fiutbolu Krakow 2021 Fot. Marcin Tytko / Media Pictures

Waleczni i ambitni, którym nie są straszne starcia i upadki, oraz skomplikowane sytuacje. Kule nie grają (za zagranie kulą sędzia może podyktować nawet rzut karny), a noga i waleczne serce, biało-czerwone serce. Moje bije dla nich z podziwem od pierwszego spotkania, gdy zobaczyłem ich siłę, optymizm i pełny profesjonalizm. A przede wszystkim naszej drużynie towarzyszy świetna atmosfera, dystans do własnej (nie)pełnosprawności i niesamowity ogień buchający z wnętrza monolitu jaki stworzył trener Marek Dragosz. 

Bądźmy z naszymi reprezentantami, przywitajmy ich na naszym stadionie przy Kałuży z należytym szacunkiem. A czy warto? Oceńcie sami po kilku zdjęciach jakie wykonałem na jednym z treningów. 

Czekam na Was… na Ziemi Świętej, gdzie zabije polskie serce.

Krakow, Polska 05.09.2021, Trening Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy w AMP Fiutbolu Krakow 2021 Fot. Marcin Tytko / Media Pictures

Wszystkie szczegóły dotyczące tej dyscypliny sportu oraz Mistrzostw Europy dostępne są na stronach:

https://ampfutbol.pl/  – Strona Stowarzyszenia Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Amp Futbol

https://ampeuro.eu/  – Strona Mistrzostw Europy w Amp Futbolu.

Marcin ‘Shadow” Tytko

Marcin “Shadow” Tytko – Obserwator, wciąż czynny sportowiec z lekką nadwagą, czasem coś napisze… Był w jaskini Lwa, wyszedł i żyje. Kiedyś koordynator “Sprawni z Cracovią”, człowiek, Kibic. Fotograf MediaPictures.pl, mtytko.pl i terazpasy.pl.

  • #TerazPasFan  – to nowe miejsce na Terazpasy.pl w którym mniej lub bardziej znani kibice Cracovii dzielą się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat najstarszego Klubu w Polsce.
  • Jeśli chciałbyś zabrać publicznie głos w tej lub innej sprawie interesującej dla kibiców Cracovii prześlij swój tekst  na adres: admin/at/terazpasy.pl. Najciekawsze artykuły, listy i felietony opublikujemy. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do skracania nadesłanych tekstów.

Dodaj komentarz